V poslední době se rozmohla debata o tom, zda nechat nebo nenechat děti očkovat. Spousta lidí se bojí vystavovat své děti očkování, které může do určité míry ovlivnit jejich zdravotní stav. Lékaři se ale shodují, že vedlejší účinky očkování jsou ve srovnání se skutečným propuknutím nemoci minimální. Rodiče se ale obávají o zdraví svých dětí a tak propukla debata o tom, zda očkovat nebo neočkovat.

Očkování dětí

U celkem devíti nemocí je očkování dětí povinné ze zákona. Někteří rodiče se ale rozhodli nepodrobit se. Očkování neberou jako prevenci proti nemocem, ale spíše jako hazard se zdravím svého dítěte a jeho zbytečnému vystavení se dané nemoci. Důležité je, aby dítě bylo očkováno tehdy, je-li zcela zdravé (tzn. netrpí v době očkování rýmou, nachlazením nebo jiným problémem snížené imunity).

Vakcíny

Očkovací vakcíny jsou přitom pečlivě kontrolovány ještě před tím, než přijdou na trh a lékaři se shodují na tom, že očkováním nemůže vakcína způsobit danou nemoc, proti které se očkuje. Veškeré vedlejší nežádoucí účinky vakcín jsou taktéž velmi pečlivě sledovány. Vedlejší účinky jsou většinou mírné, patří mezi ně zejména horečka, bolestivost a zarudnutí v místě vpichu.

Čeho se rodiče obávají?

Rodiče dětí se očkování bojí z toho důvodu, že vakcína může způsobit nejrůznější alergie, astma, nebo může spustit autoimunní onemocnění. Důvodem je zejména obsah hlinité soli ve vakcínách. Studie ale neprokázaly jakékoli dlouhotrvající reakce na tyto soli. Tento mýtus vznikl z mylné studie z roku 1998. Ačkoli bylo prokázáno, že hlinité soli neproniknou do krve, bylo jejich množství ve vakcínách sníženo, a to až čtyřnásobně oproti tomu, kolik jich bylo ve vakcínách, kterými se nechali očkovat naši rodiče a prarodiče.

Očkovací povinnost v zahraničí

Taktéž dalších 10 států Evropy má zavedeno povinné očkování dětí, u ostatních států je očkování pouze doporučené. V některých těchto státech děti nepřijmou do školky, pokud nepostoupilo určitý druh očkování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *