Žloutenka, nebo také hepatitida, jak se jí říká profesionálně, je zánětlivé onemocnění jater, které je virového původu. Rozlišujeme několik druhů hepatitidy, nejběžnější jsou typy A, B a C. Očkování proti hepatitidě A, známé také jako špinavá nemoc, je dobrovolné. Očkování proti hepatitidě B je povinné a vakcína proti hepatitidě C ještě není k dispozici.

Hepatitida A

Hepatitida typu A je obecně známá jako nemoc špinavých rukou. Přenáší se přímým kontaktem s infikovanou osobou, kontaminovanými předměty nebo požitím kontaminované vody a potravin. Hepatitida A by se mohla snadno vyskytnout v institucionálních domácnostech a na místech se špatnou hygienou. Zdrojem nákazy je člověk nemocný žloutenkou, u kterého se ještě neobjevili první příznaky, takže dochází k rychlému a nekontrolovanému šíření nemoci a často se mohou objevit epidemie. Toto onemocnění je také jednou z nejčastějších infekčních onemocnění získaných při cestování do zahraničí a riziko vzniku infekce se zvyšuje s klesající úrovní hygieny. Jedinou spolehlivou ochranou proti této infekci je očkování.

Hepatitida B

Hepatitida B je přenášena krví, aplikací společných hygienických výrobků, sexuálním stykem a také během těhotenství z matky na dítě. Je závažnější než hepatitida A, a může také proniknout do chronické fáze a později může způsobit cirhózu jater nebo ještě hůře – rakovinu jater.

Hepatitida C

Tento typ žloutenky se přenáší krví a je velmi nebezpečný, protože roky nejsou viditelné žádné příznaky. Typické je toto onemocnění u drogově závislých osob, které užívají drogy injekčně.

Příznaky žloutenky

Hepatitida A:

· Vysoká teplota.

· Nechutenství a nevolnost.

· Bolest pod pravým žeberním obloukem a bolesti břicha.

· Slabost, únava.

· V další fázi dochází k zežloutnutí kůže a očí, ztmavnutí moči.

Hepatitida B:

· Bolesti kloubů.

· Nechutenství.

· Později dojte k zežloutnutí kůže a očí.

· Je možný přechod na jaterní cirhózu a rakoviny jater.

Hepatitida C:

· Neprojevují se žádné příznaky, ani zežloutnutí kůže či očí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *