Tetanus je bakteriální infekce, která způsobuje bolestivé svalové křeče a může vést až ke smrti. V dnešní době je toto onemocnění poměrně vzácné, díky povinnému očkování vůči této nemoci. Tetanus se nemůže přenášet z osoby na osobu. Bakterie tetanu jsou běžně přítomné v půdě, prachu i hnoji. Člověka mohou infikovat i přes malé škrábnutí. Ale je pravděpodobnější, že dostanete tetanus přes hluboké rány, vzniklých například hřebíky nebo noži. Bakterie cestují krví nebo nervy do centrálního nervového systému. Pokud není tetan léčen, způsobuje smrt udušením.

Příznaky tetanu

Příznaky tetanu jsou důsledkem toxinu produkovaného bakteriemi tetanu. Symptomy často začínají přibližně týden po infekci. Může se však pohybovat v rozmezí od tří dnů do tří týdnů nebo dokonce déle. Nejběžnější příznakem je strnulá čelist, která se může stát „zamčená“.

Symptomy tetanu mohou zahrnovat:

· Bolest hlavy.

· Ztuhlost svalů začínajících v čelisti, ale také na krku a pažích, nohou nebo břichu.

· Problémy s polykáním.

· Neklid a podrážděnost.

· Pocení a horečka.

· Palpitace a vysoký krevní tlak.

· Svalové křeče v obličeji, což způsobuje podivně vypadající úsměv.

Očkování proti tetanu

Vakcína proti tetanu způsobuje vyvolání této nemoci, přičemž se tělo naučí tvořit proti takové nemoci protilátky. Působí tedy jako prevence vzniku tetanu.

Injekci se dává do ramenního svalu. Pokud jste jako dítě nebyli očkování proti tetanu, měli byste začít s třídávkovou primární řadou, přičemž první dávkou je kombinace tři v jednom, která chrání proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Další dvě dávky jsou dvojitá vakcína proti tetanu a záškrtu. Tyto vakcíny dostáváte po dobu sedmi až dvanácti měsíců.

Očkování proti tetanu je třeba opakovat každý 10-15 let, u osob starších 60 let pak v intervalu kratším. Každý z dospělých si termín přeočkování musí hlídat sám.

Cena očkování

Cena očkování je zdarma – a to i pro dospělé pacienty. Avšak existují i kombinace očkování – to znamená, že jedna vakcína vás dokáže ochránit proti více nemocem. Za takové kombinace se už ale musí připlácet, někdy se jedná o částku kolem jednoho tisíce korun.

Vedlejší účinky

Je důležité si uvědomit, že riziko vzniku tetanu je obecně mnohem vyšší, pokud se nedáte očkovat proti tetanu. Z této vakcíny u vás nemůže propuknout tetanus. Někdy však vakcína proti tetanu může způsobit mírné vedlejší účinky. Mohou zahrnovat:

• Bolest, zarudnutí nebo otok v místě injekce.

• Horečka.

• Bolesti hlavy nebo bolesti těla.

• Únava.

Závažná alergická reakce (anafylaxe) je také velmi vzácná, může však vyplynout během několika minut po očkování. Příznaky mohou zahrnovat:

• Zčervenání kůže, svědění nebo otoky.

• Dýchací potíže nebo jiné dýchací příznaky.

• Nevolnost, zvracení, průjem nebo břišní křeče.

• Závratě, nízký krevní tlak, rychlý srdeční tep.

Očkování je vhodné pro osoby, které nebyly očkovány proti tetanu jako děti nebo u nich uplynula 10 lhůta po očkování. Očkování je vhodné pro lidi, kteří se mohou snadněji zranit (zejména dělníci na stavbách, truhláři, zedníci, instalatéři a další).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *