Stejně jako lidé, také domácí zvířata potřebují očkování. A očkování zvířat, stejně jako u lidí, může někdy vyžadovat přeočkování, aby bylo účinné. Nejlepší způsob, jak naplánovat očkování svého štěněte, je dodržovat doporučení veterináře, kterému důvěřujete. Vakcíny, kterými necháte svého psa naočkovat, se mohou dělit na základní a doplňkové. Základní vakcínu by měl dostat každý pes, doplňkové pak jen ti psi, kterým hrozí riziko nakažení touto chorobou v důsledku životního stylu psa.

Mnohé vakcíny mohou být podávány domácím mazlíčkům již ve věku 6 týdnů, takže s vaším veterinářem promluvte o nastavení nejlepšího očkovacího plánu pro vaše štěně co nejdříve.

Základní vakcíny pro štěně

Mezi nejčastější nemoci, které postihují psy, patří:

· Vzteklina – jedná se o nemoc, kterou přenáší virus vztekliny. Nakažení tímto virem má pro psa vždy fatální následky, proto je důležitá vakcinace. Ta může být poprvé podána štěněti ve věku 3 měsíce a poté každý rok opakována. Očkování proti vzteklině je ze zákona povinné pro všechny psy.

· Psinka – jedná se nemoc, která může trvale postihnout mozek psa. Očkování probíhá u štěňat ve třech dávkách, mezi 6 a 16 týdnem života. Odstup jednotlivých dávek je okolo čtyř týdnů. Přeočkování je nutné u štěňat za jeden rok od první dávky, poté každé tři roky (nebo méně).

· Parvoviróza – první očkování probíhá u štěňat ve věku 6 až 16 týdnů celkem ve třech dávkách (dle zvážení vašeho veterináře se může jednat o více menších dávek), poté je třeba po roce očkování opakovat. Další přeočkování pak probíhá už jen jednou za tři roky.

· Infekční zánět jater – toto onemocnění je způsobeno virem s názvem adenovirus 1. U štěňat probíhá očkování ve třech dávkách ve věku 6 až 16 týdnů. Po roce je třeba psa přeočkovat. Jakákoli další očkování pak probíhají v tříročním intervalu. Tato nemoc se šíří močí a výkaly. Infekční zánět jater vede k nevratnému poškození jater a dokonce i ke smrti zvířete.

Doplňkové vakcíny pro štěňata

Jak už bylo řečeno, těmito vakcínami byste měli nechat očkovat štěňata, která mají v důsledku svého životního stylu vysokou pravděpodobnost nakažení těmito chorobami:

· Parainfluenza – původce je virus parainfluenzy. Vakcína se podává intranasálně (do nosu štěněte) a je možná již od třetího týdne věku psa. Poté se přeočkovává každý rok.

· Bordetelóza – jedná se o bakteriální onemocnění. Vakcína se podává intranasálně od 3. týdne věku zvířete. Přeočkování probíhá jednou za rok.

· Borelióza – stejně jako člověk, i pes se může nakazit boreliózou, nemocí, kterou přenáší infikovaná klíšťata. Očkování je potřeba každoročně opakovat.

· Leptospiróza – první dávku mohou dostat téměř dospělá štěňata – až od 12 měsíců věku zvířete. Další dávka probíhá každé 3-4 týdny a poté každých 9-12 měsíců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *