Spalničky jsou onemocněním dýchacích cest, které je způsobeno virem. Spalničky mohou mít život ohrožující komplikace. Nejedná se pouze o dětské onemocnění, ačkoli u dětí je nejběžnější. Šíření spalniček je velmi jednoduché, můžete je chytnout od již nakažené osoby. Pokud přijdete do kontaktu s osobou, která již má spalničky, a nejste imunní, existuje velká pravděpodobnost, že toto onemocnění získáte. Virus se šíří opravdu velmi snadno.

Problematické navíc je, že lidé mohou virus spalniček šířit i 4 dny předtím, než se u nich objeví první příznaky. Spalničky se šíří vzduchem (z kašle infikovaných osob), ale také dotykem infikovaného povrchu (pokud se následně dotknete úst, nosu nebo očí). Spalničky jsou natolik nakažlivé, že 90 % lidí, kteří nejsou imunní, onemocní, pokud se dostane do kontaktu s osobou se spalničkami.

Příznaky spalniček

Mezi první příznaky patří:

· Vysoká horečka.

· Kašel.

· Výtok z nosu.

· Červené oči.

Po několika dnech se po tváři začne šířit červená vyrážka, které se může rozšířit i do zbylých částí těla. Mezi možné komplikace, které se mohou objevit, patří infekční průjem a infekce uší, které mohou vést ke ztrátě sluchu. Dalšími potenciálními komplikacemi jsou pneumonie a otok mozku.

Očkování proti spalničkám

Vzhledem k tomu, že díky očkování byla tato nemoc eliminována, přestalo se proti ní očkovat. To a navíc lidé, kteří odmítají očkování, způsobili nové epidemie tohoto onemocnění – poslední proběhlo v roce 2014 v Ústeckém kraji (kam bylo zavlečeno z Indie). Abyste se vyhnuli tomuto onemocnění, je dobré se nechat očkovat. Očkování v České republice probíhá v kombinaci s několika dalšími chorobami:

· Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

· Očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím.

Cena očkování

· Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám – 800 Kč.

· Očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím – 2 000 Kč.

Vedlejší účinky

Po první dávce vakcíny může dojit ke zvýšené teplotě, lehké infekci horních cest dýchacích a také k vyrážce, nechutenství a celkové únavě. Po druhé dávce už jsou vedlejší účinky velice vzácné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *