Většina karcinomů děložního hrdla je spojena s papilomavirem (HPV) a pohlavně přenosnou infekcí. Rozsáhlá imunizace vakcínou proti HPV by mohla snížit dopad rakoviny děložního čípku na celém světě. Různé kmeny HPV se šíří sexuálním stykem a jsou spojeny s většinou případů rakoviny děložního čípku. Tři HPV vakcíny mají schválení pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA – Cervarix, Silgard a Gardasil 9.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Mezi příznaky rakoviny děložního čípku patří:

· vaginální krvácení po sexu,

· vaginální krvácení v období mezi menstruacemi nebo po menopauze,

· bolesti během sexu.

Očkování proti rakovině děložního čípku

Všechny tři vakcíny (Cervarix, Silgard a Gardasil 9) mohou zabránit většině případů rakoviny děložního čípku, pokud jsou podány před tím, než je dívka nebo žena vystavena viru. Navíc všechny tři vakcíny mohou zabránit vaginálním onemocněním u žen a Gardasil a Gardasil 9 mohou zabránit genitálním bradavicím a rakovině análního otvoru u žen a mužů.

Cena očkování

Proti rakovině děložního čípku je třeba podat celkem tři dávky očkování. Jejich cena se liší v závislosti na vakcíně. Za všechny tři dávky zaplatíte:

· 5 940 Kč, necháte-li se očkovat vakcínou Cervarix,

· 11 400 Kč, pokud se očkujete vakcínou Gardasil 9,

· 10 500 Kč za vakcínu Silgard.

Vedlejší účinky

Celkově jsou vedlejší účinky obvykle mírné. Mezi nejčastější nežádoucí účinky HPV vakcín patří bolestivost, otoky nebo zarudnutí v místě vpichu.

Někdy se po injekci objevují závratě nebo mdloby. Proto se doporučuje sedět v ordinaci u lékaře ještě 15 minut po injekci. Navíc může dojít k bolesti hlavy, nevolnosti, zvracení, únavě nebo slabosti.

Kdo by se měl nechat očkovat?

Vakcína se doporučuje pro dívky ve věku 11 nebo 12 let, i když některé organizace doporučují zahájit vakcínu již ve věku 9 nebo 10. Je ideální pro dívky, které mají sexuální kontakt před sebou, a jejich vystavení HPV teprve nastane, protože jakmile je někdo infikován tímto virem, vakcína nemusí být stejně účinná nebo nemusí vůbec fungovat. Vakcína naopak není doporučena pro těhotné ženy.

Jak se ještě více chránit před rakovinou?

HPV se šíří sexuálním stykem – ústním, vaginálním nebo análním. Chcete-li se chránit před HPV, používejte kondom vždy, když budete mít sex. Kromě toho nekuřte. Kouření zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *