Naštěstí pro nás a naše mazlíčky existují vakcíny, které pomáhají předcházet mnoha nemocem, jež postihují psy. Očkování psa je již dlouho považováno za jeden z nejjednodušších způsobů, jak mu pomoci žít dlouhý a zdravý život. Nejenže existují různé vakcíny pro různé nemoci, existují různé typy a kombinace vakcín.

Možná rizika očkování psů

Ačkoli očkování má potenciál chránit domácí zvířata před život ohrožujícími chorobami, očkování není bez rizika. V poslední době se vyskytly určité spory týkající se délky trvání ochrany a načasování očkování, stejně jako bezpečnosti a nutnosti některých vakcín. Co to znamená pro vašeho psa? Očkování je postup, který má rizika a přínosy, které musí být zvážen pro každého psa vzhledem k jeho životnímu stylu a zdraví. Váš veterinář může určit režim očkování, který zajistí nejbezpečnější a nejlepší ochranu vašeho psa.

Proti jakým nemocem psa očkovat?

Psi by měli být očkování proti následujícím nemocem:

· Vzteklina – očkování proti vzteklině je v ČR povinné pro všechny psy. Jedná se o nemoc přenosnou na člověka, jejím původcem je virus vztekliny. Očkování probíhá buďto s ročním opakováním nebo s opakováním jednou za tři roky – podle toho, jakou vakcínu zvolíte. U tříroční vakcíny se druhá dávka podá už po jednom roce, v následujících letech ale už postačí přeočkování každé tři roky. Prevence je klíčem, protože jakmile se pes nakazí vzteklinou, neexistuje lék.

· Psinka – původcem je virus psinky. Tato nemoc může způsobit trvalé poškození mozku psa. U dospělého psa probíhá očkování ve dvou dávkách, přičemž jednotlivé dávky mají mezi sebou odstup asi 3-4 týdny. Přeočkování je nutné každé 3 roky (nebo méně).

· Parvoviróza – očkování probíhá u dospělých psů ve dvou dávkách, s odstupem 3-4 týdny mezi dávkami. Přeočkování je nutné poté každé 3 roky.

· Infekční zánět jater – způsobený adenovirem typu 1. Očkování u dospělého psa probíhá ve dvou dávkách, přičemž jednotlivé dávky jsou podávány s odstupem 3-4 týdnů. Přeočkování probíhá každé tři roky nebo častěji. Tato nemoc se šíří močí a výkaly infikovaných zvířat. Infekční zánět jater vede k nevratnému poškození jater a dokonce i ke smrti zvířete.

Pokud navíc žijete se svým psem takový způsob života, při kterém hrozí vašemu psovi nakažení určitými nemocemi, je vhodné, nechat svého psa očkovat také proti takovým nemocem. Mezi tyto nemoci patří:

· Parainfluenza – očkování probíhá do nosu zvířete (intranasálně). Dospělý pes potřebuje každoroční přeočkování.

· Bordetelóza – tato vakcína se podává intranasálně, aplikuje se jednou ročně.

· Borelióza – také psy mohou dostat tuto nemoc od nakažených zvířat, proto je vhodné jejich každoroční očkování.

· Leptospiróza – jedná se o nemoc přenosnou na člověka, očkování je ze všech jmenovaných pro zvíře nejnebezpečnější, časté jsou nežádoucí reakce po očkování. Proto by se měly nechat očkovat pouze jedinci s vysokou pravděpodobností vzniku této choroby. Přeočkování probíhá každých 9 až 12 měsíců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *