Vakcína proti pásovému oparu může snížit vaše šance na vznik tohoto onemocnění až o 50 %. Pásový opar je bolestivá kožní vyrážka způsobená stejným virem, který způsobuje neštovice. Pokud jste měli neštovice, virus z nich ve vašem těle dále zůstává. Je ale neaktivní. Po nějaké době se může ale znovu aktivovat a způsobit pásový opar. Pokud již jste měli pásový opar nebo neštovice, vakcína může zabránit tomu, abyste pásový opar dostali znovu.

Někteří lidé, kteří dostanou vakcínu, stále dostanou pásový opar. Ale je pravděpodobné, že toto onemocnění bude mít kratší období bolesti nervového systému související s pásovým oparem, nazývanou postherpetická neuralgie (PHN), která je velmi bolestivá a může trvat týdny, měsíce nebo dokonce roky poté, co vyrážka zmizí.

Příznaky pásového oparu

· Typickým příznakem jsou puchýřky na jedné straně těla (na hrudníku, bedrech a v obličeji). Toto se ale vyskytuje až jako konečný příznak.

· Před vznikem puchýřků je to napnutá, zarudlá kůže.

· Svědící kůže.

· Bolestivost kůže na dotek.

Stává se, že puchýřky praskají – jejich obsah je ale velice infekční. Po prasknutí se pod puchýřkem obnovuje kůže.

Jak probíhá očkování proti pásovému oparu

Vakcína obsahuje slabý virus neštovic, který lékaři nazývají virus varicella-zoster. Posiluje imunitní systém, aby se bránil proti pásovému oparu. Očkování proti pásovému oparu probíhá injekcí do zadní strany paže. Ochrana před touto nemocí pak trvá okolo 5 let.

Cena očkování

4 200 Kč pro osoby nad 50 let věku. Očkování probíhá v rámci jediné dávky.

Vedlejší účinky

Mohli byste si všimnout zarudnutí, bolesti, otoku nebo svědění na zadní straně paže, kde dostanete vakcínu. Méně časté nežádoucí účinky zahrnují bolesti hlavy.

Kdo by se měl nechat očkovat?

Pásový opar je nejčastější u osob starších 50 let, kteří mají zdravotní stavy, které brání imunitnímu systému řádně fungovat, nebo lidé, kteří užívají léky, jež potlačují imunitní systém. Očkování se doporučuje osobám starším 50 let, které nemají lékařský důvod toto očkování vynechat. Mezi tyto důvody patří:

· Oslabený imunitní systém kvůli zdravotnímu stavu nebo některým druhům léků na předpis.

· Léčba rakoviny prostřednictvím záření nebo chemoterapie.

· Rakovina v kostní dřeni nebo lymfatickém systému, jako je leukémie nebo lymfom.

· Neléčená, aktivní tuberkulóza.

· Alergie na želatinu, antibiotikum neomycin nebo alergie na jakoukoli jinou složku očkovací látky proti pásovému oparu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *