Dětská obrna je infekční onemocnění způsobené virem, který žije v krku a střevním traktu. Nejčastěji se šíří prostřednictvím osobního styku se stolicí infikované osoby a mohou se také šířit prostřednictvím ústní/nosní sekrece. Před zavedením vakcíny proti obrně se jednalo o poměrně časté a těžké onemocnění. V rozvojových zemích je toto onemocnění stále ještě běžné a odsud existuje riziko rozšíření do jiných částí světa. Z tohoto důvodu vakcinace proti obrně zůstává jednou z doporučených dětských očkování.

Zpočátku se nemoc projevuje stejně jako chřipka (viz příznaky dětské obrny). Po několika dnech dojde ke zlepšení zdravotního stavu. Avšak pak nastane druhá fáze onemocnění, kdy dochází ke zničení nervových buněk, což vede k paralýze některých částí těla (nejčastěji nohou). Může také docházet k selhání orgánů.

Příznaky dětské obrny

Většina lidí infikovaných virem obrny nemá žádné příznaky; u méně než 1 % pacientů, u kterých se rozvine paralýza, dochází k trvalé invaliditě a dokonce i smrti. Mezi příznaky, které se v některých případech vyskytují, patří:

· zvýšená teplota,

· nevolnost,

· bolesti hlavy,

· bolesti břicha,

· ztuhlost zad a nohou.

Jak probíhá očkování proti dětské obrně

Existují dva typy vakcín, které chrání proti dětské obrně, inaktivovaná vakcína a vakcína proti perorálním virům dětské obrny.

Podává se do nohy nebo paže v závislosti na věku pacienta. Může být podávána ve stejnou dobu jako jiné vakcíny. Většina lidí by měla dostat očkovací látku proti dětské obrně ještě v dětství. Děti dostávají 4 dávky vakcíny v těchto věkových kategoriích: 2 měsíce, 4 měsíce, 6-18 měsíců a posilovací dávka ve věku 4-6 let.

Vakcína proti perorálním virům se od roku 2000 nepodává. Tato vakcína obsahovala živý virus, ale byla vysoce účinná. Avšak několik případů dětské obrny bylo způsobeno právě touto vakcínou, což je důvod, proč se v současné době nepodává.

Cena očkování

Jedna dávka inaktivní vakcíny stojí 500 Kč.

Vedlejší účinky

Někteří lidé, kteří dostali vakcínu proti dětské obrně, se mohli setkat s následujícími vedlejšími účinky:

· Bolestivost a červená vyrážka v místě vpichu.

· Ve velmi malé míře může vakcína způsobit závažné alergické reakce.

Jinak je vakcína velmi bezpečná. Většina lidí nemá vůbec žádné problémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *