Očkování proti chřipce je jediným účinným preventivním opatřením, jak se této nemoci vyhnout. Podzim je období, kdy toto očkování probíhá, a je doporučeno zejména dětem a osobám nad 65 let. Děti a osoby pod 65 let si musí vakcínu sami zaplatit, u ostatních je očkování hrazeno pojišťovnou. Vakcína obsahuje neživou kulturu chřipky, takže není možné po očkování onemocnět touto chorobou.

Výhody očkování

Očkování proti chřipce je účinné až na 80 %, avšak nechrání před dalšími respiračními viry, které se mohou v zimě vyskytnout. Vzhledem k tomu, že chřipka patří mezi nejčastější onemocnění, je dobré nechat se očkovat a vyhnout se tak samotnému onemocnění – nebo aspoň omezit jeho účinky. Díky samotnému očkování sice můžete onemocnět chřipkou, její projevy ale budou mírnější.

Vedlejší účinky

Stejně jako jiné očkování s sebou přináší i očkování proti chřipce určité vedlejší účinky. Patří mezi ně bolestivost a zarudnutí v místě vpichu, ale také únava, dočasná bolest hlavy, svalů či kloubů. Tyto příznaky však odezní velmi rychle (ve většině případů do dvou dnů).

Očkování proti chřipce v zimě

Jak už bylo řečeno, očkování proti chřipce probíhá nejlépe na podzim. Pokud jste toto očkování nestihli ve vymezeném období, můžete se nechat očkovat i později v zimě, za předpokladu, že jste zdraví. Nejlepší období pro očkování je ještě před začátkem chřipkové sezóny, tedy od září do začátku prosince. Vakcína je účinná tři roky, avšak virus chřipky se rychle mění, takže je vhodné každoroční přeočkování. Cena očkování činí od 270 do 500 Kč, v závislosti na typu vakcíny.

Kdo by se měl nechat očkovat?

Očkování proti chřipce se doporučuje každému jedinci, obzvláště pak:

· Osobám starším 65 let.

· Děti do 5 let.

· Těhotné ženy, které vakcínu přenesou i na dítě.

· Lidé se sníženou imunitou.

· Osoby, které jsou často na cestách (obzvláště do zahraničí).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *