Břišní tyfus je vážné onemocnění, které je způsobeno bakterií nazývanou Salmonella Typhi. Pokud se břišní tyfus neléčí, může způsobit smrt až u 30 % pacientů. Někteří lidé, kteří dostanou tyfus, jsou „nosiči“ této choroby a mohou šířit nemoc k dalším lidem. Obecně lidé dostávají tyfus z kontaminovaných potravin nebo vody. Tyfus je v dnešní době vzácný a většina osob, kteří se touto nemocí nakazí, jsou ti, kteří cestují do rozvojových oblastí – Asie, Střední a Jižní Amerika a Afrika. Tyfem se ročně nakazí asi 21 milionů lidí, z nichž asi 200 000 zemře.

Příznaky břišního tyfu

Mezi příznaky břišního tyfu patří:

· vysoká horečka,

· únava,

· slabost,

· bolesti žaludku,

· bolesti hlavy,

· ztráta chuti k jídlu,

· ve výjimečných případech vyrážku.

Jak probíhá očkování proti břišnímu tyfu

Proti tyfu se můžete účinně bránit prostřednictvím očkování. Očkování probíhá v jedné jediné dávce. Existují dvě očkovací látky, aby se zabránilo tyfu. Jednou z nich je inaktivovaná (zabitá) vakcína, kterou dostáváme jako injekci. Druhá je živá, oslabená (oslabená) vakcína, která se užívá perorálně (ústní).

Injekci je třeba podat minimálně 2 týdny před cestou do rizikových oblastí. Podávání posilovací dávky je nutné každé dva roky u osob, které zůstávají v ohrožení nakažení tyfem.

Orální vakcína se skládá ze čtyř dávek, které se užívají každý druhý den po dobu jednoho týdne, asi hodinu před jídlem. Podávání posilovací dávky je potřeba každých 5 let u osob, které zůstávají v ohrožení nakažení tyfem.

Cena očkování

Za očkování proti břišnímu tyfu zaplatíte asi 800 Kč.

Vedlejší účinky

Stejně jako jakýkoli lék by také tato vakcína mohla způsobit vážný problém, jako je závažná alergická reakce. Riziko vakcíny proti tyfu, která způsobuje vážnou újmu nebo smrt, je velmi malá. Závažné problémy s vakcínou proti tyfu jsou velmi vzácné. Mezi vedlejší účinky patří:

• horečka (u 1 osoby ze 100),

• bolest hlavy (u 1 osoby ze 30),

• krev nebo otok v místě vpichu (1 osoba z 15).

Kdo by se měl nechat očkovat?

Rutinní očkování proti tyfu se doporučuje:

• Cestujícím do částí světa, kde je typický břišní typ. (očkovací látka proti tyfu není 100 % účinná, a proto dbejte na to, co jíte a pijete).

• Lidé, kteří jsou v těsném kontaktu s „nosičem“ tyfu.

• Laboratorní pracovníci, kteří pracují s bakteriemi Salmonella Typhi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *