Borelióza nebo také lymská borelióza je způsobena bakterií Borrelia burgdorferi, která je přenášena na člověka z infikovaného klíštěte. Symptomy se mohou objevit kdykoli od 3 do 30 dnů po kousnutí klíštětem a příznaky mohou být široce závislé na stupni infekce. Šance, že byste mohli dostat boreliózu z kousnutí klíšťat, závisí na druhu klíštěte, v jaké oblasti jste byli, a jak dlouho jste měli klíště zakousnuté.

Bakterie Borrelia burgdorferi přežívá ve střevech klíštěte. Při zakousnutí je pak přenášena slinnými žlázami. Přenos probíhá pomalu, proto platí, že čím dříve klíště vytáhnete, tím menší je pravděpodobnost, že jste nakažení.

Příznaky boreliózy

Příznaky jsou velmi podobné chřipce:

· horečka,

· zimnice,

· bolest hlavy,

· únava,

· bolesti svalů a kloubů,

· navíc pak zduření lymfatických uzlin.

U přibližně 70 % až 80 % infekcí je pozorována vyrážka. Je rovnoměrně kulatá a červená.

Jak probíhá očkování proti borelióze

Proti lymské borelióze neexistují v současné době žádné očkovací látky. Pro předcházení tohoto onemocnění je proto třeba zabránit klíšťatům, aby se na vás přisála. Používejte repelent, kdykoli jdete do přírody. Důležitá je také pevná obuv a dlouhé kalhoty – zejména pohybujete-li se ve vysoké trávě. Po každé návštěvě přírody se nezapomeňte prohlédnout – a nejen sebe, ale i svého domácího mazlíčka.

To, kde se infikovaná klíšťata nacházejí můžete najít webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Léčba boreliózy

Při podezření na boreliózu neváhejte ihned navštívit svého lékaře. Léčba probíhá prostřednictvím antibiotik – amoxicilin a tetracyklin se používají obvykle po dobu 10-21 dnů. Mohou být použita také jiná antibiotika, která zahrnují cefuroxim a doxycyklin. Pokud jste v rané fázi léčby léčeni, je pravděpodobné, že dojde k úplnému uzdravení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *