očkování proti alergii

Léčba alergie formou injekcí pomáhá tělu zvyknout si na alergeny, které vyvolávají alergickou reakci. Nejsou lékem, ale dokážou vylepšit příznaky alergie. Navíc tyto příznaky nemusí být tak časté. Pokud máte příznaky více než 3 měsíce v roce a léky vám nedávají dostatek plevy, měly byste zvážit očkování proti alergii.

Jak probíhá očkování proti alergii?

Připravte se na to, že na začátku bude potřeba navštěvovat lékaře jednou nebo dokonce dvakrát týdně. Dostanete injekci do paže. Ta bude obsahovat malé množství látek, na které jste alergičtí – pyl, prachové roztoče nebo například včelí jed.

Dávka se bude postupně zvyšovat, dokud se nedostanete k tomu, čemu se říká udržovací dávka. Po uplynutí této doby obvykle dostanete injekci každé 2-4 týdny po dobu 4-5 měsíců. Poté vám lékař bude postupně zvyšovat čas mezi jednotlivými injekcemi, dokud je nebudete dostávat asi jednou za měsíc po dobu 3-5 let. Během této doby se vaše alergické příznaky zlepší a mohou dokonce zmizet.

Jak se připravit na očkování proti alergii?

Možná se budete muset vyhnout cvičení nebo namáhavé fyzické činnosti 2 hodiny před a po schůzce. To proto, že cvičení zvyšuje průtok krve do tkání a může způsobit, že se alergeny rychleji šíří po celém těle. Není pravděpodobné, že by to způsobilo vážný problém, ale je nejlepší být v bezpečí.

Informujte svého lékaře o všech lécích a doplňcích, které užíváte. Některé léky narušují léčbu nebo zvyšují riziko nežádoucích účinků.

Vedlejší účinky

Obvykle zůstanete u lékaře asi 30 minut poté, co dostanete injekci proti alergii. To je proto, aby se předešlo vedlejším účinkům, jako je svědění očí, dušnost, výtok z nosu nebo hrdla. Pokud se tyto příznaky objeví, informujte svého lékaře. Otoky, zčervenání nebo podráždění v okolí místa vpichu je normální. Tyto příznaky by měly zmizet za 4 až 8 hodin.

Funguje očkování u každého?

Hodně závisí na tom, na kolik věcí jste alergičtí a jak závažné jsou vaše příznaky. Obecně platí, že alergické injekce pracují pro alergie na včelí bodnutí, pyl, prachové roztoče, plísně a mazlíčky. Neexistují důkazy o tom, že toto očkování funguje pro alergie na jídlo, léky nebo latex.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *