Dosažení maximální ochrany před očkováním závisí na čase, frekvenci a způsobu podání vakcíny. Při použití vakcíny je nezbytné dodržovat doporučení výrobce nebo veterináře. Některé vakcíny proti chorobám, jako je leptospiróza, prasečí parvovirus a erysipela, by měly být podávány pod kůži, nejlépe za ucho, aby se snížily škody na těle. Proto se používá krátká jehla s rozměrem 12 mm. Některé vakcíny, které nejsou injikovatelné, se podávají perorálně (ústy) nebo nazálně.

Leptospiróza

Leptospiróza prasat způsobuje narození mrtvých selat, vysokou míru úmrtnosti selat a potraty a může způsobit i onemocnění u lidí. Očkování je potřeba provádět u všech chovných prasat (jediný nevakcinovaný jedinec může nakazit a šířit nemoc na všechna ostatní zvířata), a to dvakrát v rozestupech 4-6 týdnů od sebe, poté každých šest měsíců. Každá prasnice může být očkována, jakmile dosáhne určitého stupně svého reprodukčního cyklu, například před porodem nebo při odstavení/opětovném páření.

Parvoviróza u prasat

Tento virus způsobuje selhání reprodukce u chovných prasat. Rutina očkování je přesně stejná jako u leptospirózy a také platí poznámky týkající se načasování a nutnosti dvou počátečních dávek. Očkování pro obě onemocnění se může provést současně, avšak vakcíny nesmí být smíchány ve stejné stříkačce a injekce by měly být podávány v různých místech. Je dostupná kombinovaná vakcína proti parvoviru, leptospiroze a července.

Edémová choroba prasat

Jedná se o nakažlivé onemocnění selat po odstavení – původcem je bakterie Escherichia coli. Choroba se projevuje otoky na různých místech těla (hlava, krk, oči), průjmem, otoky vnitřních orgánů, pohybovými poruchami. Postup choroby je rychlý – úhyn nastává do několika dnů. K dispozici jsou vakcíny pro prevenci tohoto onemocnění. Je však třeba věnovat pozornost životnímu prostředí a řízení prasnice a prasete.

Červenka

Původcem tohoto onemocnění je bakterie Erysipelotrix rhusiopathiae. Červenka způsobuje horečku, kožní onemocnění (typickým příznakem jsou tmavočervené skvrny), srdeční onemocnění a smrt. Rutina očkování má dvě alternativy: použití vakcíny jako u leptospirózy a prasečího parvoviru nebo podání posilovací dávky tři týdny před porodem u prasniček a prasnic. Rutinní očkování rostoucích prasat se obvykle nedoporučuje, ale může být nutné u některých stád.

Mor prasat

Toto infekční onemocnění se projevuje krvácením v trávicím a dýchacím aparátu. Šíří se nakaženými jedinci nebo nepřímo vlivy prostředí. K příznakům patří horečka, kašel, průjem s krví atd. Dochází k úhynu nebo přechodu do chronické formy.

Chřipka prasat

Toto onemocnění je způsobeno mykoplasmou a viry. Nemoc se projevuje podobně jako lidská chřipka – vysoká teplota, výtok z nocu a očí, kašel, zhoršené dýchání (zrychlené dýchání). Léčba probíhá antibiotiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *