Plané neštovice jsou způsobeny virem varicella-zoster. Toto onemocnění trvá pět až deset dní. U malého procenta lidí se jedná o velmi vážné, život ohrožující onemocnění (plané neštovice jsou nebezpečné zejména u kojenců, seniorů a lidí s oslabeným imunitním systémem). Plané neštovice patří mezi vysoce nakažlivé onemocnění a bez vakcíny se může šířit přímým kontaktem nebo vzduchem kýcháním nebo kašláním. Plané neštovice se také šíří stykem s tekutinami z puchýřů. I když je onemocnění mírné, je díky svědivé vyrážce nepříjemné. Na druhou stranu tímto onemocněním můžete trpět pouze jednou za život.

Příznaky planých neštovic

Mezi základní příznaky patří:

· tvorba puchýřů po celém těle (200 až 500 puchýřů v rámci jednoho onemocnění),

· svědivá vyrážka,

· bolesti hlavy,

· kašel,

· nervozita.

Jak probíhá očkování proti planým neštovicím

Vakcína proti planým neštovicím je injekce, která může chránit téměř každého, kdo očkovanou vakcínu přijme. Vakcína je vyrobena z živého, ale oslabeného viru. Tento virus není schopen způsobit onemocnění planými neštovicemi, ale stimuluje odpověď z imunitního systému těla.

Vakcína se podává ve dvou dávkách. Dítě by mělo první očkování dostat ve věku 12-18 měsíců. Druhé očkování se podává ve věku 4-6 let. Starší děti a dospělí by měli dostat dvě dávky, čtyři až osm týdnu mezi prvním a druhým očkováním.

Cena očkování

Očkování proti planým neštovicím probíhá ve dvou dávkách. Každá dávka stojí 1 600 Kč. Celkem tedy za očkování proti planým neštovicím zaplatíte 3 200 Kč.

Vedlejší účinky

Všechny léky mají potenciální nežádoucí účinky. Ale vedlejší účinky spojené s vakcínou proti planým neštovicím jsou obecně mírné. Nejběžnější jsou bolest, zarudnutí nebo otok v místě vpichu. Malé procento lidí dostane mírnou vyrážku, obvykle kolem místa, kde byla injekce podána. Závažné nežádoucí účinky jsou velmi vzácné.

Kdo by se měl nechat očkovat?

Vakcína proti planým neštovicím se doporučuje:

· dětem mladším 13 let, které ještě neměli neštovice,

· dospělým, kteří ještě neměli neštovice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *