Vakcína je vyráběná sloučenina, která je určena k tomu, aby pomohla zvířatům bojovat proti konkrétním chorobám způsobeným specifickými bakteriemi a viry. Obsahuje materiály nazývané antigeny, které stimulují obranyschopnost těla k produkci buď protilátek, nebo aktivovaných buněk, které následně modifikují nebo inaktivují činitele onemocnění. Vakcíny mohou obsahovat živé viry (i když jsou modifikovány tak, aby se snížily jejich potenciální škodlivé účinky), usmrcené viry nebo inaktivované bakteriální kultury nebo toxoidy.

Kdy byste měli používat vakcíny?

Odpověď na tuto otázku závisí na jednotlivých farmách, věku ovcí, předchozích chorobných problémech, zda je stádo otevřené nebo uzavřené, zeměpisné oblasti země, typ půdy, strava a hospodářství hejna.

Doporučené použití očkovacích látek zahrnuje:

Vakcinace proti klostridiovým infekcím

Tyto produkty jsou účinné proti Clostridium perfringens typům C a D, které se běžně nazývají „C & D.“ Ochrana proti typu C je nutná pro jehňata závislých na mléce. Clostridiové infekce zahrnují několik nemocí, které zabíjí velmi rychle. Bakterie z rodu Clostridium jsou součástí střevní mikroflóry, které se nemusí projevovat. Pokud se ale vyskytnou vhodné podmínky, mohou tyto bakterie začít produkovat toxiny. Právě z těchto toxinů (purifikovaných) se vyrábí účinná vakcína, která zahrnuje ochranu před těmito nemocemi.

Jednou z nejznámějších clostridiových infekcí je tetanus. Proti této chorobě lze očkovat ovce zvlášť.

Je vhodné očkovat těhotnou samici asi 2 až 4 týdny před vrhem – ovce si vytvoří protilátky proti chorobě a mateřským mlékem je předá jehněti. Tato pasivně získaná imunita trvá až 60 dnů života jehněte, poté je nutné očkování.

Ochrana proti typu D je potřeba krmení obilovinami, které jsou krmené obilím nebo senem. Vysokokarbohydrátová strava podporuje proliferaci Clostridium perfringens typu D, který produkuje smrtelný toxin, který může způsobit náhlou smrt v rychle se rozvíjejících jehňatech. Jehňata by měla být očkována asi 2 až 4 týdny po odstavení.

Tetanus

Pokud byl tetanus problémem na farmě nebo používáte elastratorové pásy k dokování nebo kastraci, pak by měl být tetanový toxoid zahrnut v očkování těhotných bahnic, tj. ve stejnou dobu jako „C & D“. Jsou dostupné produkty, které obsahují všechny tři složky v jedné dávce (kombinovaná vakcína). V opačném případě by jehňata měla dostat tetanový antitoxin a dlouhodobě působící penicilin, když se pásy nasazují. Dlouhodobě působící penicilin by se měl opakovat v týdnu.

Vakcinace proti pasteurelóze

Toto očkování není běžně dostupné, je potřeba se předem objednat. Očkovací schéma je obdobné jako u vakcíny proti clostridiovým infekcím.

Vakcinace proti nakažlivému kulhání

Tato vakcinace nepůsobí pouze jako prevence, ale taktéž jako lék, čímž se liší od ostatních vakcín. To znamená, že ovce můžete nechat očkovat i v tom případě, že již kulhají. Imunita se vyvine do šesti týdnů a trvá půl roku. S očkováním se začíná u jehňat od čtyř týdnů věku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *