Zánět mozkových blan, neboli meningokok, je onemocnění způsobené kmenem bakterií nazývaných Neisseria meningitis. Tato invazivní bakterie je jednou z hlavních příčin bakteriální meningitidy u dětí ve věku od 2 do 18 let. Meningokoková onemocnění může zahrnovat meningitidu – vážný, potencionálně život ohrožující zánět membrán mozku a míchy – a/nebo život ohrožující infekci krve. Meningokok může způsobit ztrátu končetiny prostřednictvím amputace, ztráty sluchu, problémů s nervovým systémem, mentální retardace, záchvaty a mrtvice.

Meningokok není tak nakažlivá choroba, jako je to u jiných bakteriálních onemocnění. Rozšiřuje s kontaktem s infikovanými sekrety dýchacích cest a krku. To se může stát při kašli, líbání nebo kýchání. Vzhledem k tomu, že riziko vzrůstá při blízkém nebo dlouhodobém kontaktu s infikovanou osobou, jsou členové rodiny ve stejné domácnosti a pečovatelům vystaveni zvýšenému riziku.

Příznaky meningokoku

Průběh onemocnění je velice rychlý – již za několik hodin dojde ke stavu, kdy je život člověka v ohrožení. Mezi hlavní příznaky meningokoku patří:

· náhlá vysoká horečka,

· silné bolesti hlavy a kloubů,

· ospalost,

· dezorientace,

· ztuhnutí šíje,

· krvácení do kůže, které způsobuje typické načernalé skvrny na kůži (toto krvácení způsobuje odumírání tkání).

Meningokok přináší řadu rizik:

· ztráta sluchu či zraku,

· epilepsie,

· trvalé poškození mozku.

Jak probíhá očkování proti meningokoku

Naštěstí je možné zabránit meningokoku a klíčem k prevenci je očkování proti meningokoku. Žádná z vakcín neobsahuje živé bakterie a nemůže tedy způsobit vznik tohoto onemocnění. Vakcíny obsahují antigeny – látky, které spouštějí imunitní systém těla a způsobují tvorbu protilátek. Tyto protilátky pak chrání tělo útokem a zabíjením bakterií, pokud by měly napadnout váš systém. Účinnost vakcín je přibližně 85-90 %.

Cena očkování Meningokokové infekce (A, C, W135, Y) – očkování probíhá v jedné dávce, za kterou zaplatíte okolo 1 600 Kč. Meningokokové infekce (B) – očkování probíhá ve dvou dávkách, každá dávka stojí 3 000 Kč. Za celkové očkování tak zaplatíte 6 000 Kč.

Vedlejší účinky

U jakékoliv vakcíny existuje potenciál těžké alergické reakce, která se může projevit během několika minut až několika hodin po očkování. Ale pravděpodobnost, že meningokokové vakcíny způsobí těžkou reakci, je velmi mírná.

Okolo jednoho ze dvou lidí, kteří dostanou injekci, se objevují mírné reakce, jako je zarudnutí nebo mírná bolest, v místě, kam byla injekce poskytnuta. U malého procenta lidí dochází k mírné horečce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *