Naštěstí pro nás existují vakcíny, které pomáhají předcházet mnoha nemocem, které postihují kočky. Očkování vaší kočky je již dlouho považováno za jeden z nejjednodušších způsobů, jak jí pomoci žít dlouhý a zdravý život. Existují různé typy vakcín, a také jejich různé kombinace.

Ačkoli očkování má potenciál chránit domácí zvířata před život ohrožujícími chorobami, očkování není bez jeho rizik. V poslední době se vyskytly určité sporné otázky týkající se trvání ochrany a načasování očkování, stejně jako bezpečnosti a nutnosti některých vakcín. Co to znamená pro vaši kočku? Očkování je postup, který musí být zvážen pro každého pacienta vzhledem k jeho životnímu stylu a zdraví. Váš veterinář může určit režim očkování, který zajistí nejbezpečnější a nejvhodnější ochranu vaší kočky.

Proti kterým nemocem kotě očkovat?

· Vzteklina – jestliže se vaše kotě nakazí vzteklinou, nevyhnete se úhynu zvířete. Vzteklina je pro 100 % koček fatální. Klíčem je proto předcházení této nemoci prostřednictvím očkováním. Své kotě můžete nechat očkovat již ve věku 8 týdnů. Poté je nutné kočku přeočkovat ještě ve 12 týdnu. Další očkování probíhá jednou ročně, nebo jednou za tři roky (pokud jste zvolili vakcínu, u které je tento delší interval očkování možný).

· Kočičí mor (panleukopénie) – je onemocnění, při kterém dochází k úbytku bílých krvinek. Je-li očkována kočka, protilátky se přenáší i na koťata, kteří si imunitu udrží až do 3 měsíců stáří. Poté je potřeba přeočkování. Ostatní koťata je možné poprvé očkovat ve stáří 6-8 týdnů, poté každé 3-4 týdny až do stáří 16 měsíců. Tato nemoc nejčastěji poskytuje kočky žijící ve volné přírodě a hlavně koťata. Jedná se o smrtelnou chorobu koček.

· Rýma koček – Koťata mohou být očkována ve stáří 6 týdnů, poté každé 3-4 týdny do věku 16 týdnů. Po prvním očkování je třeba podat po roce přeočkování, pak každé 3 roky.

· Virová leukémie koček (FeLV) – u této nemoci dochází k nadměrnému bujení bílých krvinek. Očkovat lze koťata již od 6 týdnů, poté probíhá přeočkování každé 3-4 týdny až do věku 16 týdnů. Přeočkování probíhá poté každé dva roky u koček, které mají nízké riziko onemocnění touto chorobou, a každý rok pro kočky s vysokým rizikem onemocnění leukémií.

· Infekční peritonitis (FIP) – toto onemocnění je zánět pobřišnice, je pro kočku smrtelné. Očkovat můžeme koťata ve stáří 16 týdnů, očkování probíhá ve dvou dávkách (druhou dávku kotě dostane za 3-4 týdny). Vakcína se vkapává do nosu kotěte.

· Borelióza – pokud žijete v oblasti, kde je častý výskyt infikovaných klíšťat, zvažte i očkování proti borelióze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *