Vakcíny napomáhají tělu (ať už zvířete nebo člověka), aby připravilo svůj imunitní systém na boj proti napadení organismy způsobujícími choroby. Vakcíny obsahují antigeny, které vypadají jako organismus způsobující onemocnění. Když je vakcína zavedena do těla, imunitní systém je mírně stimulován. Pokud bude poté kočka vystavena skutečné nemoci, její imunitní systém bude připraven k rozpoznání této nemoci nebo se alespoň sníží závažnost této nemoci.

Rizika očkování

Předpokládá se, že imunizace mírně stimulují imunitní systém zvířete, aby vytvořily ochranu před specifickými infekčními chorobami. Tato stimulace může způsobit mírné příznaky, od bolesti v místě injekce až po horečku a alergické reakce. Existují další méně časté nežádoucí účinky, jako jsou nádory v místě vpichu a imunitní onemocnění spojené s očkováním. Stejně jako u všech lékařských postupů existuje malá šance na nežádoucí účinky. Ve většině případů jsou rizika očkování mnohem menší než rizika samotné choroby.

Proti kterým nemocem kočku očkovat?

· Vzteklina – očkování proti vzteklině je asi nejčastějším očkováním zvířat vůbec. Dospělou kočku je třeba očkovat ve dvou dávkách s odstupem 12 měsíců mezi jednotlivými dávkami. Poté už se očkuje každoročně, nebo jednou za tři roky – v závislosti na tom, jaký typ vakcíny jste vybrali. Očkování proti vzteklině je povinné pro všechny kočky, které se účastní výstav či jiných společných akcí, a také pro kočky, které cestují do zahraničí.

· Panleukopénie (kočičí mor) – toto onemocnění znamená úbytek bílých krvinek. Dospělá kočka je proti této chorobě očkována ve dvou dávkách, mezi kterými je odstup 3-4 týdny. Po prvním očkování následuje přeočkování po jednom roku, poté už je možné kočku přeočkovávat jednou za tři roky.

· Rýma koček – tato nemoc se vyskytuje jak u koček chovaných doma, tak také u koček s volným pohybem. Tato nemoc není pro kočky smrtelná, avšak kočky přenáší tuto chorobu na další, zdravé kočky. Dospělá kočka dostává dvě dávky s odstupem 3-4 týdny od sebe. Rok poté je potřeba přeočkování, pak každé tři roky.

· Virová leukémie koček (FeLV) – je vlastně opak kočičího moru, kdy dochází k úbytku bílých krvinek. U leukémie dochází k nadměrnému bujení bílých krvinek. Před samotnou vakcinací se provádí odběr krve, protože vakcínu mohou dostat pouze kočky, které tuto chorobu již neprodělaly, nebo jí netrpí v současné době. Očkování pak probíhá ve dvou dávkách, které mezi sebou mají odstup 3-4 týdny.

· Infekční peritonitis – FIP (zánět pobřišnice) – onemocnění je smrtelné, klíčem je předcházení nemoci. Aplikace se provádí vkapáváním vakcíny do nosu.

· Borelióza – stejně jako lidé mohou i kočky dostat boreliózu, pokud se na ně přisaje nakažené klíště. Očkování probíhá pouze pro kočky žijící v oblastech výskytu nakažených klíšťat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *