Encefalitida neboli zánět mozkové tkáně je poměrně vzácné onemocnění. Když už ale zasáhne člověka, může se jednat o velmi závažnou chorobu, která způsobuje změny osobnosti, záchvaty, slabost a další příznaky v závislosti na tom, jak velká část mozku je postižena. Nejzranitelnější jsou děti, starší lidé a lidé se slabým imunitním systémem.

Mnoho lidí, kteří mají encefalitidu, se plně uzdraví. Nejvhodnější léčba a šance pacienta na zotavení závisí na přítomnosti viru a závažnosti zánětu. Virus klíšťové encefalitidy je přenášen klíšťaty. Kromě lidí infikují malá savci a v menší míře také ptáky.

Příznaky klíšťové encefalitidy

Mezi obecné příznaky klíšťové encefalitidy patří:

· Horečka.

· Ospalost, letargie a možná i kóma.

· Bolesti hlavy.

· Změny osobnosti, podrážděnost nebo emoční výbuchy.

· Zmatek.

· Slabost v jedné nebo více oblastech těla.

· Záchvaty.

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, jestliže vy nebo někdo jiný má některý z těchto příznaků.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout klíšťové encefalitidě je nosit do přírody dostatečné oblečení – dlouhé kalhoty, plnou obuv a používat repelent. Někdy ale ani tato opatření nestačí, a proto je dobré, nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Proti viru klíšťové encefalitidy neexistuje lék, léčí se jen jednotlivé příznaky této choroby.

Cena očkování

Očkování probíhá celkem ve třech dávkách. Dospělí zaplatí za toto očkování okolo 2 400 Kč (za všechny dávky, jedna dávka stojí 800 Kč). Děti pak zaplatí o něco méně – za všechny tři dávky 2 250 Kč.

Vedlejší účinky

Z očkování nemůžete onemocnět klíšťovou encefalitidou. I když se cena očkování může zdát poměrně vysoká, pro osoby vyskytující se často v přírodě se vyplatí více než následná léčba. Toto onemocnění totiž může mít fatální a trvalé účinky. Vedlejší účinky spojené s očkováním jsou ve srovnání s onemocněním touto chorobou zanedbatelné.

Mezi vedlejší účinky, které zmizí do 72 hodiny po očkování, patří:

· Zarudnutí a mírná bolest v místě vpichu vakcíny.

· Příznaky podobné chřipce (horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů, zvracení).

· Návaly pocení, zimnice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *