Hepatitida B je infekční onemocnění jater způsobené virem hepatitidy B (HBV). Hepatitida B se přenáší z kontaktu s krví, spermatem nebo jinou tělesnou tekutinou osoby infikované virem HBV. To se může stát prostřednictvím sexuálního kontaktu, sdílení jehel, injekčních stříkaček nebo jiných zařízení pro vstřikování drog, sdílení kartáčku na zuby; také ale od matky k dítěti při narození.

U některých lidí je hepatitida B akutní nebo krátkodobá, ale pro ostatní se může stát dlouhodobou chronickou infekcí. Riziko chronické infekce souvisí s věkem infikované osoby: přibližně 90 % infikovaných kojenců se stává chronicky infikovaných, ve srovnání s 2 – 6 % dospělých. Chronická hepatitida B může vést k vážným zdravotním problémům, jako je cirhóza nebo rakovina jater. Nejlepší způsob, jak předejít hepatitidě B, je očkování.

Příznaky hepatitidy B

Hepatitidu B mohou způsobit toxiny, určité léky, některé nemoci, těžké užívání alkoholu a bakteriální a virové infekce. Přestože většina dospělých vyvine příznaky akutní infekce virem hepatitidy B, mnoho mladých dětí ne. Dospělí a děti starší 5 let mají větší pravděpodobnost příznaků. Mezi příznaky patří:

· horečka,

· únava,

· ztráta chuti k jídlu,

· nevolnost,

· zvracení,

· bolest břicha,

· tmavá moč,

· bolest kloubů,

· žluté zbarvení kůže nebo očí.

Příznaky se objevují v průměru po 90 dnech (nebo po 3 měsících), ale mohou se objevit kdykoli v období 6 týdnů až 6 měsíců po expozici. Symptomy obvykle trvají několik týdnů, ale někteří lidé mohou být nemocní po dobu až 6 měsíců. Mnoho lidí s hepatitidou B nemá žádné příznaky, ale stále mohou šířit virus.

Jak probíhá očkování proti hepatitidě B

Nejlepší způsob, jak zabránit hepatitidě B je vakcína proti hepatitidě B. Vakcína proti hepatitidě B je bezpečná a účinná a obvykle se podává ve 3 dávkách během 6 měsíců, jednotlivé lékárny vám poradí. Série vakcín proti hepatitidě B je sekvence záběrů, které stimulují přirozený imunitní systém člověka, aby chránil před HBV. Po podání vakcíny vytvoří tělo protilátky, které chrání člověka před virem. Protilátka je látka nalezená v krvi, která je produkována v reakci na virus, který napadá tělo. Tyto protilátky jsou pak uloženy v těle a budou bojovat proti infekci v případě, že osoba bude vystavena viru hepatitidy B v budoucnu.

Cena očkování

Cena očkování proti hepatitidě B je asi 2 700 Kč za všechny tři dávky. Existuje také kombinované očkování proti hepatitidě typu A a B, které se skládá taktéž ze třech dávek a stojí 5 400 Kč.

Vedlejší účinky

Bolest v místě vpichu je nejčastějším hlášeným vedlejším účinkem. Stejně jako u všech léků existuje velmi malé riziko, že po vakcinaci se může objevit závažný problém. Potenciální rizika spojená s hepatitidou B jsou však mnohem větší než rizika, která vakcína představuje. Vedlejší účinky zahrnují:

· zvýšená teplota,

· omdlévání po přijetí vakcíny (na 15 minut po podání vakcíny si sedněte a odpočívejte),

· možná alergická reakce.

Léčba hepatitidy B

Na toto onemocnění neexistuje žádná léčba – pro akutní hepatitidu B lékaři doporučují odpočinek, odpovídající stravu a dostatek tekutin. Někteří lidé však mohou být hospitalizováni. Chronická hepatitida B je léčena v závislosti na závažnosti choroby. Osoby s chronickým onemocněním virem hepatitidy B by měli být pravidelně sledováni na příznaky onemocnění jater a zhodnoceni pro případnou léčbu. Několik léků bylo schváleno pro léčbu hepatitidy B a nové léky jsou ve vývoji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *